Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Pearl

Pearl

2022
×
Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
EO

EO

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read prior review Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
14
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
Read prior review Edit this entry  
31
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
26
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Broker

Broker

2022
×
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Read prior review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Read the review Edit this entry  
03
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lost City

The Lost City

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry