Sort by

Max has logged 168 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★
Edit this entry  
26
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
16
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Look Out, Officer!

Look Out, Officer!

1990
×
½
Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bombshell

Bombshell

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Reversal

The Reversal

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Animated Motion: Part 1

Animated Motion: Part 1

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Priest

Priest

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry