Sort by

Max has logged 116 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★½
Read the review Edit this entry