Sort by

M has logged 60 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Papillon

Papillon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Simply Black

Simply Black

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loulou

Loulou

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sucker

The Sucker

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Nostalgia

Nostalgia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Endless

The Endless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Just Friends

Just Friends

2005
×
½
Read the review Edit this entry