• Event Horizon

    Event Horizon

    ★★

    Event Horizon (1997) is an intriguing sci-fi horror film that explores both outer space and the human psyche. The storyline is quite gripping, blending psychological elements with the vastness of space. The film benefits from a strong cast and visually striking scenes, creating a memorable experience. While the intense imagery might be unsettling for some, overall, Event Horizon offers a unique blend of sci-fi and horror that's worth a watch, especially if you're into thought-provoking films with a touch of the eerie.

  • Trespass

    Trespass

    ★★½

    In the 1992 film "Trespass," the young Bill Paxton and William Sadler deliver performances that teeter on the edge of overacting, yet somehow enhance the anxiety-inducing cat-and-mouse chase within the dilapidated warehouse. Ice-T and Ice Cube add unexpected layers to the mix. Despite the passage of over 30 years, the film remains a lot of fun and surprisingly holds up, making it a gripping experience for fans of intense thrillers.

  • Boudica

    Boudica

    ½

    Why are films about this character always so bad. Just look at the state of TV now days with Vikings etc…. This character deserves so much more.  #gutted

  • Freaky

    Freaky

    ★★

    I recently had the pleasure of watching the 2020 film "Freaky," and let me tell you, it was an absolute blast from start to finish! Directed by Christopher Landon, the same mastermind behind "Happy Death Day," this movie not only lives up to its predecessor's charm but cranks the fun factor up a notch.First off, if you loved the vibe of "Happy Death Day," you're in for a treat. "Freaky" maintains that perfect balance of horror and humor that made…

  • Blade II

    Blade II

    ★½

    "Blade II," directed by Guillermo del Toro, is the sequel to the 1998 film "Blade" and follows the adventures of the vampire hunter Blade, portrayed by Wesley Snipes. While the film has its moments and a devoted fan base, it falls short in several areas.One notable issue with "Blade II" is its overreliance on CGI and shaky cam during the action sequences. While the fight scenes are visually engaging and well choreographed, the excessive use of computer-generated effects and camera…

  • Saw X

    Saw X

    ½

    Don’t usually do these movies, I now remember why….  Such is life.

  • The Exorcist: Believer

    The Exorcist: Believer

    Hmmmm. Not totally horrible.

  • Expend4bles

    Expend4bles

    That was a bit rubbish. Haha

  • The Girl Next Door

    The Girl Next Door

    ★★★½

    I recently had the pleasure of watching "The Girl Next Door," and let me tell you, it's a movie that keeps getting better with every viewing. From the moment the film began, I was captivated, and Elisha Cuthbert's portrayal of the girl next door, Danielle, was simply perfect. Not only is she an incredibly talented actress, but let's be honest, she's absolutely stunning and brought a certain charisma to the role that was hard to resist.After about six viewings of…

  • Bird on a Wire

    Bird on a Wire

    ★★

    "Bird on a Wire" was a delightful surprise for me. Mel Gibson and Goldie Hawn's chemistry and performances were truly fantastic. They brought a vibrant energy to their roles, making the film enjoyable from start to finish.

    However, it's a bit of a disappointment that David Carradine and Bill Duke didn't have as much screen time or depth in their characters. Given their talent, they could have added even more to the movie's appeal.

    Directed by John Badham, known for…

  • Basic

    Basic

    ★★

    "Basic," the 2003 movie, has always been a bit of a divisive one for me. Some might call it a convoluted mess, but I've seen it many times, and each viewing makes me appreciate it more. The film, directed by John McTiernan, certainly keeps you on your toes with its intricate plot, and whether you find it confusing or brilliantly written depends on your perspective.One thing that's undeniable is the movie's strong cast, led convincingly by John Travolta and Connie…

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★½

    "The Exorcist," released in 1973, holds a special place in my heart as it came out just one year after my birth. Back then, I couldn't have possibly fathomed the cultural impact and controversy it would stir, especially in the United Kingdom where it was famously banned on VHS. Fast forward to today, and it's surreal to see this once-taboo film comfortably nestled in mainstream television rotations.Watching "The Exorcist" for the first time from start to finish was an eerie…