Sort by

Max_Raptor has logged 232 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★½
Edit this entry  
30
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Predestination

Predestination

2014
×
★★
Edit this entry  
14
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gunsmith Cats

Gunsmith Cats

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vinland Saga

Vinland Saga

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry