Sort by

Max_Raptor has logged 295 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Edit this entry  
31
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Immortals

Immortals

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
05
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mute

Mute

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Warcraft

Warcraft

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Edit this entry  
08
Suburban Commando

Suburban Commando

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry