Sort by

kaju has logged 123 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
30
BOOKSTORES

BOOKSTORES

2018
×
Edit this entry  
30
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung

2007
×
Edit this entry  
28
The Lacemaker

The Lacemaker

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Sense of History

A Sense of History

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Colette

Colette

2020
×
Edit this entry  
27
The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hamlet

Hamlet

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
kittykat96

kittykat96

2017
×
Edit this entry  
22
Not I

Not I

1973
×
Edit this entry  
22
A Silent Day

A Silent Day

1999
×
Edit this entry  
22
Dizziness

Dizziness

2001
×
Edit this entry  
22
Monochrome Head

Monochrome Head

1997
×
Edit this entry  
22
Apparatus M

Apparatus M

1996
×
Edit this entry  
22
Zone

Zone

1995
×
Edit this entry  
22
The Moon

The Moon

1994
×
Edit this entry  
22
December Hide-and-Go-Seek

December Hide-and-Go-Seek

1993
×
Edit this entry  
22
Venus

Venus

1990
×
Edit this entry  
22
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
Edit this entry  
22
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
Edit this entry  
22
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
Edit this entry  
22
Wall

Wall

1987
×
Edit this entry  
22
Photodiary

Photodiary

1986
×
Edit this entry  
22
Grim

Grim

1985
×
Edit this entry  
22
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
22
Drill

Drill

1983
×
Edit this entry  
22
Screw

Screw

1982
×
Edit this entry  
22
Thunder

Thunder

1982
×
Edit this entry  
22
Box

Box

1982
×
Edit this entry  
22
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
★★
Edit this entry