Sort by

kaju has logged 843 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Surrogate

The Surrogate

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Best of All Worlds

The Best of All Worlds

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
Edit this entry  
29
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Monte Cristo Cottage: Boyhood Home of Eugene O'Neill

The Monte Cristo Cottage: Boyhood Home of Eugene O'Neill

×
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Procession

Procession

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
Edit this entry  
26
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
Edit this entry  
25
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Herself

Herself

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Afternoon

Afternoon

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ottilie von Faber-Castell - Eine mutige Frau

Ottilie von Faber-Castell - Eine mutige Frau

2019
×
½
Edit this entry  
24
The Importance of Being Morrissey

The Importance of Being Morrissey

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Willows in Winter

The Willows in Winter

1997
×
Edit this entry  
24
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1995
×
Edit this entry  
23
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Derrida

Derrida

2002
×
★★
Edit this entry  
23
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
Edit this entry  
20
Nitram

Nitram

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
New Order - Live in Glasgow

New Order - Live in Glasgow

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
The Sculptress

The Sculptress

1996
×
★★
Edit this entry  
20
New Order: The Perfect Kiss

New Order: The Perfect Kiss

1985
×
Edit this entry  
20
Anita and Me

Anita and Me

2002
×
★★
Edit this entry  
20
Bartleby

Bartleby

1970
×
★½
Edit this entry  
20
The Promise

The Promise

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Child

The Child

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
The Son

The Son

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Serial Cook

Serial Cook

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Silver Spoon

Silver Spoon

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Bread of Happiness

Bread of Happiness

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Limbo

Limbo

2020
×
★★½
Edit this entry