• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

  • The Northman

    ★★★★

  • Moon Knight

  • The Adam Project

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • Hawkeye

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Squid Game

    ★★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Belfast

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • King Richard

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

  • Black Widow

    ★★★★

  • Loki

  • In the Heights

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Passing

    ★★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • WandaVision

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Freaky

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Dating Amber

    ★★★

  • Out

  • The Half of It

    ★★★

  • Mrs. America

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★★

  • The Thing About Harry

    ★★

  • Sylvie's Love

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½