• Labyrinth of Cinema

    Labyrinth of Cinema

    ★★★★½

    my life's a movie fr

  • The Raid

    The Raid

    ★★★★

    violence😍😍😍

    exactly as cool as I need a movie to be to forgive it for looking ugly

  • Sadako vs. Kayako

    Sadako vs. Kayako

    ★★★½

    pleasantly surprised that Sadako vs. Kayako is not, in fact, the worst piece of shit ever made, though could you blame me for thinking it would be?

  • Late Autumn

    Late Autumn

    ★★★★★

    watched in the least Ozu-esque environment known to man, the Atlanta airport

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

    what kind of sick mind would come up with this

  • Nuns That Bite

    Nuns That Bite

    ★★★½

    Surprised to mostly enjoy this...it is a well made (if not "classy") nunsploitation movie that for most of the runtime is pretty standard and kind of boring ("What If Nuns Fucked?" does not hold much inherent interest for me)...but gets really wild towards the end in a way that feels somewhat rare, with cannibalism and snakes and beheadings, and all in a brisk 70 minutes. What more could you need??

  • Hostel: Part II

    Hostel: Part II

    ★★★★½

    I'm a simple man, if something horrible happens to a penis I'm giving that shit 4.5 stars MINIMUM

  • Floating Weeds

    Floating Weeds

    ★★★★★

    omg............................

  • Skeleton Man

    Skeleton Man

    ★★★½

    There are better looking, better acted, better written movies than Skeleton Man, which are more engaging and more inventive and more interesting. But these movies do not have a Skeleton Man. So it's hard to say who comes out on top.

  • Captured for Sex 2

    Captured for Sex 2

    a bit too evil, even for me

  • Raging Hell Fires

    Raging Hell Fires

    ★★★★★

    girls will become an orb before going to therapy

    this is such an unbelievably good movie lmao...watched it last year and then was like "damn were all Nikkatsu roman pornos this good (dark and surreal and haunting and gorgeous)???" and watched like 7 more and let me tell you. they are not all this good.

  • Sadako 3D

    Sadako 3D

    ★★½

    Essentially abandons everything that makes The Ring engaging; most prominently, it does away with the entire "seven days" premise, y'know, what the story was all about, and just has people die while watching the movie, which is like a twitch stream now or something. At its best (which is still not very good), Sadako 3D attains a kind of haunted house quality of weird, brightly lit scares, and it can be fun in a cheap garish CGI scare kind of way (Sadako spiders, for instance); at its worst, which is most of the time, this is booooooooring.