Michael has logged 312 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Simon, King of the Witches

Simon, King of the Witches

1971
×
★★★
Edit this entry  
31
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
28
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghoul School

Ghoul School

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lights Out

Lights Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Castle

Nightmare Castle

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cathy's Curse

Cathy's Curse

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry