Sort by

Michael has logged 26 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★
Edit this entry  
12
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Howl

Howl

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blind

Blind

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mamori

Mamori

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seventeen

Seventeen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Impolex

Impolex

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry