Sort by

Matías has logged 654 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Duel

Duel

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
I'll Do Anything

I'll Do Anything

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Looking for Comedy in the Muslim World

Looking for Comedy in the Muslim World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★
Edit this entry  
12
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Muse

The Muse

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
06
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★½
Edit this entry  
29
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
La encomienda

La encomienda

2021
×
Edit this entry  
21
Mad God

Mad God

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Azor

Azor

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
½
Edit this entry  
20
9

9

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry