Sort by

Matty has logged 389 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Walk

The Walk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anti-Clock

Anti-Clock

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bronco Bullfrog

Bronco Bullfrog

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Moon Over the Alley

The Moon Over the Alley

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
For Pete's Sake

For Pete's Sake

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Separation

Separation

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Duffer

Duffer

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Poem Is a Naked Person

A Poem Is a Naked Person

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burroughs: The Movie

Burroughs: The Movie

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
More

More

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Map of the Sounds of Tokyo

Map of the Sounds of Tokyo

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Valley

The Valley

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Signal

The Signal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Nobody from Nowhere

Nobody from Nowhere

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry