Sort by

Matt has logged 22 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Read the review Edit this entry