Sort by

Matthew has logged 533 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
A Perfect Child of Satan

A Perfect Child of Satan

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Call Girl

Call Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tantrum

Tantrum

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ted 2

Ted 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Circle

Circle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Concussion

Concussion

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Vacation

Vacation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry