• Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ½

    SPOILER FREE

    I almost feel it is my duty as an Indiana Jones fan to review this, just to stop any other Indiana fans from watching it. The whole movie is one massive mess. At nearly 3 hrs long, it could have shaved 45 mins off easily. I love Harrison Ford but he’s just way too old. The  films first 10 mins gave me hope this might be good, but  the more the movie went on the worse it became.…

  • Creed III

    Creed III

    ★★★½

    SPOILER FREE 

    We find the plot starting about 20 years ago from now, letting us see a teenage Creed along with his then best friend Damion.Damion is a boxing prodigy looking set to make it as the “next big thing” until he gets arrested. Now we fast forward to the present day and Adonis has retired and is a boring promoter and gym owner scouting young talent. Of course Damon comes to see his old pal and asks Adonis if…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    SPOILER FREE 

    The plot here revolves around Reuben, who is a drummer in a heavy metal duo called Blackgammon. The other side of the duo is his girlfriend Lou. They gig all over in their mobile home. Everything is going well for them until Reuben starts to have difficulty hearing and his symptoms swiftly get worse. Reuben goes to see a specialist who gives him the devastating news that he may never be able to  hear again. This leaves his…

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    SPOILER FREE 

    This is the story of the Corleone family, a well established gangster group led by Vito who’s the aging father who’s as smart as he is deadly. Micheal who’s youngest son is the only morale crusader in the family who has just come back from serving in the Second World War. He wants nothing to do with the family’s business  despite Vito trying to convince him otherwise. Vito realises Micheal is the most intelligent of his sons and…

  • Rain Man

    Rain Man

    ★★★★★

    SPOILER FREE

    This revolves around Charlie Babett, a selfish yuppie that finds out his estranged millionaire father has just died. When he hears the will hearing he’s not to pleased to find out that his father has given him his award wining rose bushes and even less pleased to find our that a brother he never knew existed has just become the beneficiary of his fathers £3 million dollars. This starts Charlie finding out where his brother is. His brother…

  • The Jungle Book

    The Jungle Book

    ★★★★★

    SPOILER FREE

    This is of course the remake of the 1967 classic. You have Mowgli again being raised by the wolf pack and has to learn the ways of the jungle. Unfortunately the tiger Shea Khan tells the pack the truce is over and therefore Mowgli is fair game. Mowgli must now leave the pack and find his own way. Along the way he meets the classic characters from the original such as Baloo the bear and King Louie. This…

  • Skyscraper

    Skyscraper

    ★★½

    SPOILER FREE 

    We have Will Sawyer who is part of an FBI hostage rescue team. In an attempt to stop a suicide bomber he gets blown up and subsequently loses his leg. Now years on Will is married with children and is a private security agent that is asked by Zhao Lang to check his buildings security. The building named The Pearl is the largest skyscraper in the world and has state of the art technology. Of course the bad…

  • Luther: The Fallen Sun

    Luther: The Fallen Sun

    ★★

    SPOILER FREE 

    We’ve got David Robey who is a tech genius and a complete psychopath who decides to release information on Luther’s old cases which lands Luther in jail. Now Robey unleashes  his evil plans on the people of London. Anyway Luther escapes and goes on the hunt for Robey. The new chief inspector Odette Raine helps Luther in his pursuit. Idris Elba can’t help being great as Luther and Andy Serkis plays the psycho well enough but the film…

  • The Rock

    The Rock

    ★★★★

    SPOILER FREE 

    You’ve got General Hummel who has been involved in numerous battles and is sick of the government not giving funds to the families of the deceased soldiers and decides to steal nuclear missiles intending to threaten the government with. You've also  got Stanley Goodspeed who is a top nuclear weapons expert for the government who’s fiancé has just announced she is pregnant.General Hummel and his soldiers take over Alcatraz which is now a tourist attraction. He takes the…

  • Training Day

    Training Day

    ★★★★

    SPOILER FREE

    You’ve got Ethan Hawke playing Jake Hoyt who’s been a cop for years and this is his first day in narcotics which is where he wants to be assigned. Unfortunately for Jake he has to impress his trainer Alonzo played by Mr. Washington. From the first scene in the diner where the two characters meet you know this is going to be explosive stuff. Alonzo is a dirty cop who has annoyed the wrong people and now has…

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    SPOILER FREE 

    What can you say. You have a very good cast here with Tim Robbins terrific as Andy Dufreine, a man found guilty of his wife’s murder. He is then sent to the hell hole of Shawshank prison. He meets Red played by Morgan Freeman and they become friends instantly. The prison is run by the sadistic Warden Norton. The movie is beautifully written and it’s so original and smart. It’s a touching film that hits hard. Theirs unforgettable characters here like ‘the sisters” and it’s fast paced and got some great twists

  • Safe

    Safe

    SPOILER FREE 

    This is up their with the worst action movies I’ve seen in a long time. I’ve always like Statham. Of course he’s not a great actor but he’s got great personality. The film revolves around a young girl called Mei who is a maths genius in China that the Triads hear about so decide to use her skills in math like a human calculator as he’s afraid of computers leaving a digital footprint. We then have Luke played…