Sort by

Matthew has logged 221 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Rudderless

Rudderless

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Mom for Christmas

A Mom for Christmas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Driftless Area

The Driftless Area

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Double, Double, Toil and Trouble

Double, Double, Toil and Trouble

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Casper

Casper

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carriers

Carriers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry