Sort by

matt has logged 35 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry