matt has logged 43 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
P2

P2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry