Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry