Sort by

Matt has logged 59 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Desolate: Frostbite

The Desolate: Frostbite

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Loop-de-looper

Loop-de-looper

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hamlet

Hamlet

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Buried

Buried

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Henry V

Henry V

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
10
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cave

The Cave

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breakthrough

Breakthrough

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saria

Saria

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Sister

A Sister

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★
Read the review Edit this entry