Sort by

Matt has logged 84 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Victory Through Air Power

Victory Through Air Power

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood Steps Out

Hollywood Steps Out

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Porky in Wackyland

Porky in Wackyland

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
She Was an Acrobat's Daughter

She Was an Acrobat's Daughter

1937
×
★★★
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anthropocene: The Human Epoch

Anthropocene: The Human Epoch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Daddy-Long-Legs

Daddy-Long-Legs

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Orderers

Orderers

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cartoon Factory

Cartoon Factory

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bobby Bumps Starts a Lodge

Bobby Bumps Starts a Lodge

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Knights of Vaudeville

Two Knights of Vaudeville

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death's Marathon

Death's Marathon

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Slice

Slice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to God's Country

Back to God's Country

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goin' Down the Road

Goin' Down the Road

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dream and Reality

Dream and Reality

1901
×
★★
Edit this entry  
08
History of a Crime

History of a Crime

1901
×
★★½
Edit this entry  
08
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
★★
Edit this entry  
08
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★½
Edit this entry