Sort by

mmcc has logged 45 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★
Edit this entry  
26
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
For Love's Sake

For Love's Sake

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Edit this entry  
03
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★½
Edit this entry  
02
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Undisputed III: Redemption

Undisputed III: Redemption

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Edit this entry