Sort by

mattmav45 has logged 369 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gambler

The Gambler

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Stretch

Stretch

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Village

The Village

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Passenger

Last Passenger

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Single Shot

A Single Shot

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Caprice

Blue Caprice

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Our Children

Our Children

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Riddick

Riddick

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Machine

The Machine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rounders

Rounders

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tormented

Tormented

2009
×
★★
Read the review Edit this entry