Sort by

Matt has logged 30 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Italy

Little Italy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry