Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
65

65

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Proof

Death Proof

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shane Gillis: Beautiful Dogs

Shane Gillis: Beautiful Dogs

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry