Mattia has logged 39 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Il cattivo poeta

Il cattivo poeta

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Si vive una volta sola

Si vive una volta sola

2020
×
★★
Edit this entry  
29
New Order

New Order

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Apples

Apples

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lei mi parla ancora

Lei mi parla ancora

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Paradiso

The Last Paradiso

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
02
White God

White God

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Ties

The Ties

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Our Father

Our Father

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Guest Room

The Guest Room

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guest Room

The Guest Room

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry