Matthew has logged 186 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shadow of Fear

Shadow of Fear

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
2 Days in the Valley

2 Days in the Valley

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stickup

The Stickup

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The American

The American

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Prequels Strike Back: A Fan's Journey

The Prequels Strike Back: A Fan's Journey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry