Sort by

Matthew L. Brady has logged 319 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Low Blow

Low Blow

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
13
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
InAPPropriate Comedy

InAPPropriate Comedy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
One Missed Call

One Missed Call

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Jem and the Holograms

Jem and the Holograms

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Albert Nobbs

Albert Nobbs

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Remember Me

Remember Me

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Judy Moody and the Not Bummer Summer

Judy Moody and the Not Bummer Summer

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain

3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Hottie & The Nottie

The Hottie & The Nottie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Druids

Druids

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
Read the review Edit this entry