Sort by

Matty has logged 517 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zach King's Day Off

Zach King's Day Off

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
sickening chair games

sickening chair games

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
27
i thot i wuz free

i thot i wuz free

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
VVEBCAM

VVEBCAM

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Tour Presents: Seamen

The Grand Tour Presents: Seamen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Russell Howard: Lubricant

Russell Howard: Lubricant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad God: Part 3

Mad God: Part 3

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad God: Part 2

Mad God: Part 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad God: Part 1

Mad God: Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Balance

Balance

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hard Case

The Hard Case

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star

Star

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry