Sort by

mattheweg has logged 490 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Saga of Gosta Berling

The Saga of Gosta Berling

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Snowy Day

The Snowy Day

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
South

South

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Why Worry?

Why Worry?

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tender Game

The Tender Game

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Date with Dizzy

Date with Dizzy

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guilty Hands

Guilty Hands

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Bolshevik

The Last Bolshevik

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry