Sort by

MatthewAlmont has logged 174 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
New Wave: Dare to be Different

New Wave: Dare to be Different

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Rock All Night

Rock All Night

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gaia

Gaia

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
VHYes

VHYes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
Enemies of the State

Enemies of the State

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Silenced

Silenced

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Emperor of Time

The Emperor of Time

2016
×
Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The President

The President

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parents

Parents

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beckett

Beckett

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★
Edit this entry