Sort by

Middle-Aged Crowbar Enthusiast has logged 414 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Going Ape!

Going Ape!

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Medieval

Medieval

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Madhouse

Madhouse

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Blood Tide

Blood Tide

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prey

The Prey

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psychomania

Psychomania

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
Read the review Edit this entry  
02
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
RED 2

RED 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
RED

RED

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City

The Lost City

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lair

The Lair

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Outside

The Outside

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry