Sort by

MattH has logged 196 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, the Jury

I, the Jury

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp

Pulp

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Shooter

Shooter

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
The Island

The Island

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hollywood Homicide

Hollywood Homicide

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes in New York

Sherlock Holmes in New York

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Santo and Blue Demon Against the Monsters

Santo and Blue Demon Against the Monsters

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
Read the review Edit this entry