Sort by

Matt has logged 406 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under Siege

Under Siege

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Major League

Major League

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Legend

Legend

1985
×
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry