matteoB has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Temptation

Temptation

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lady Battle Cop

Lady Battle Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
3 Islands

3 Islands

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Withered Tree, the Adventures of Monjiro

Withered Tree, the Adventures of Monjiro

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Invasion

Invasion

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
Island of Hell

Island of Hell

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Letter #69

Letter #69

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridge

Bridge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grand Bouquet

Grand Bouquet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Concrete Forms of Resistance

Concrete Forms of Resistance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Me and the Cult Leader

Me and the Cult Leader

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
14
Rail of the Star - A True Story of Children and War

Rail of the Star - A True Story of Children and War

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
City of Love

City of Love

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shachō sandai ki

Shachō sandai ki

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shachō shinshiroku

Shachō shinshiroku

1964
×
Edit this entry  
08
How Was History Wounded

How Was History Wounded

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
The President's Boss

The President's Boss

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 20th May Incident

The 20th May Incident

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Taoyuan Airport Incident

The Taoyuan Airport Incident

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Were Eleven

They Were Eleven

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Attuned

Attuned

×
Edit this entry  
07
Ainu My Voice アイヌ、私の声

Ainu My Voice アイヌ、私の声

×
Read the review Edit this entry  
07
THE TIDE POOL: Where the Ocean Begins

THE TIDE POOL: Where the Ocean Begins

×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green TV's Inaugural Film

Green TV's Inaugural Film

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Hide Me

You Hide Me

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
Beast Alley

Beast Alley

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
Edit this entry  
29
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Edit this entry  
29
Nemo

Nemo

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Trip 2

Black Trip 2

1967
×
Edit this entry  
19
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Were Eleven

They Were Eleven

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Magnum Kuroiwa

Big Magnum Kuroiwa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kasiterit

Kasiterit

2019
×
Edit this entry  
11
Karate Bear Fighter

Karate Bear Fighter

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Expedition Content

Expedition Content

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry