Matt has logged 215 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hollywood Party

Hollywood Party

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Metallica: S&M

Metallica: S&M

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Year and a Half in the Life Of Metallica

A Year and a Half in the Life Of Metallica

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Plough and the Stars

The Plough and the Stars

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trump Card

Trump Card

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trumped: Inside the Greatest Political Upset of All Time

Trumped: Inside the Greatest Political Upset of All Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Comey Rule

The Comey Rule

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry