Matt has logged 214 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town

The Town

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Knowing

Knowing

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Sphere

Sphere

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
2012

2012

2009
×
★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Troy

Troy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fight for Mosul

The Fight for Mosul

2017
×
Edit this entry  
04
Wheat And Tares

Wheat And Tares

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love and Terror on the Howling Plains of Nowhere

Love and Terror on the Howling Plains of Nowhere

2014
×
★★★★
Edit this entry