Sort by

Matej has logged 53 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Edit this entry  
25
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry