Sort by

Matej has logged 209 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry