Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paul T. Goldman

Paul T. Goldman

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mission Trail

The Mission Trail

1946
×
Edit this entry  
11
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
Edit this entry  
01
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Denver and the Muppets: A Christmas Together

John Denver and the Muppets: A Christmas Together

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Claymation Christmas Celebration

Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry