Sort by

matt has logged 268 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★
Edit this entry  
07
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry