Sort by

Matt has logged 105 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pudsey the Dog: The Movie

Pudsey the Dog: The Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sarnos: A Life in Dirty Movies

The Sarnos: A Life in Dirty Movies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annie

Annie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christmas Icetastrophe

Christmas Icetastrophe

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
'71

'71

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Anomaly

The Anomaly

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Masterminds

Masterminds

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carry On Constable

Carry On Constable

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pig Who Cried Werewolf

The Pig Who Cried Werewolf

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Autumn Blood

Autumn Blood

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tourist

The Tourist

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grey Matter

The Grey Matter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry