Sort by

Matt64 has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
25
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
Edit this entry  
23
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry