Sort by

Matt has logged 57 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
21
The 9th Annual On Cinema Oscar Special

The 9th Annual On Cinema Oscar Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
The 8th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 8th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2021
×
Edit this entry  
13
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Animated Adventures of Jack Decker

The Animated Adventures of Jack Decker

2020
×
Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fire Island

Fire Island

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Plus One

Plus One

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Theatre Live: Henry V

National Theatre Live: Henry V

2022
×
Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Americans

Americans

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tall Girl 2

Tall Girl 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry