Mathías has written 118 reviews for films rated ★★½ .

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

    For the ones who live across the Atlantic, Eurovision doesn't say much for us. I only decided to watch this film because Rachel McAdams was in it.

    Para los que vivimos al otro lado del Atlántico, Eurovision no nos dice demasiado. Me puse a ver esta película sólo porque estaba Rachel McAdams.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

    This film is all about Viola's performance, even when she appears on screen less time than most of the other characters. Boseman is also good. Beyond this, the movie itself is pretty average.

    Esta película se la lleva la interpretación de Viola Davis, incluso apareciendo en pantalla menos tiempo que la mayoría de los personajes. Boseman también está bien. Más allá de esto, la película en sí es bastante regular.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

    I really need a second watch because I could barely understand what was going on. Some parts seemed pretty weird to me. Despite all this, I loved watching Jessie Buckley in another leading role.

    Realmente necesito verla una segunda vez porque de entrada no se entiende nada. Algunas partes me parecieron bastante bizarras. Más allá de todo, amé ver a Jessie Buckley en un rol principal.

  • Cake

    Cake

    ★★½

    Jennifer Aniston in a role we never saw before. What a shame the story is so shallow and there are no other interesting characters.

    Jennifer Aniston en un papel que nunca antes vimos. Lástima que la historia es medio chata y los personajes que la acompañan poco interesantes.

  • Fractured

    Fractured

    ★★½

    Nothing you've already seen in another film that tries to be smart but is obvious from the beginning. Just another Netflix film that adds nothing new but for some reason you cannot stop watching.

    Nada que hayas visto antes en otra película que trata de ser inteligente pero es obvia desde el principio. Es otra película de Netflix que no aporta nada nuevo pero que por algún motivo no podés parar de verla.

  • Raw

    Raw

    ★★½

    I found some scenes difficult to watch. The protagonist is very well chosen, a mixture of innocent girl and psychopath at the same time. Besides that, I never got fully into the story, I found it way too creepy.

    Se me hizo difícil de mirar en algunas partes. La protagonista está muy bien elegida, una mezcla de chica inocente y psicópata al mismo tiempo. Fuera de eso, nunca me llegué a meter de lleno en la historia, me pareció demasiado siniestra.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★½

    This movie is so Spike Lee that it hurts. The problem is that it is quite repetitive and does not contribute much more than everything it shows in the first minutes of the film. I don't understand why in the flashbacks they used the same actors.

    Esta película es tan Spike Lee que duele. El problema es que es bastante repetitiva y no aporta demasiado más que todo lo que muestra en los primeros minutos de la película. No entiendo por qué en los flashbacks usaron los mismos actores.

  • Perfect Strangers

    Perfect Strangers

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watched: 1/1
    Performances: 1/3
    Screenplay: 2/3
    Direction: 1/3

    Rating: 5/10

    I feel cheated. I found this version and a newer Mexican version so I thought this was the original. Now I find out there is a previous Italian version. The first 15 minutes seemed unbearable to me, everyone talking at the same time which almost made me turn it off. Then it becomes more bearable, but it is full of stereotypes and attitudes that seem from another era. I mean,…

  • The Mule

    The Mule

    ★★½

    Watched: 1/1
    Performances: 1/3
    Screenplay: 1/3
    Direction: 2/3

    Rating: 5/10

    Another effort by Eastwood to let us know that he's still around. Unfortunately it also tells us that he has lost it. Nothing remarkable to see here.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★½

    Watched: 1/1
    Performances: 2/3
    Screenplay: 1/3
    Direction: 1/3

    Rating: 5/10

    An average family movie without many things to remember but Florence Pugh's performance. I was not a fan of WWE before watching this film, and definitely I'm not after watching it. Even despite all the efforts that they put in finding new followers. Didn't recognize Lena Headey at first.

  • High Flying Bird

    High Flying Bird

    ★★½

    Watched: 1/1
    Performances: 1/3
    Screenplay: 1/3
    Direction: 2/3

    Rating: 5/10

    After watching Unsane I thought this would be another interesting Soderbergh film. Instead, I found a boring film with people talking non-stop 95% of the film. Acting was okay but characters were quite dull. Great camerawork.

  • Burning

    Burning

    ★★½

    Watched: 1/1
    Performances: 1/3
    Screenplay: 1/3
    Direction: 2/3

    Rating: 5/10

    It's hard to rate a film like this. As an amateur movie lover, I must admit Burning was a very hard film to watch; not only because of its length and slow-paced shots but because of all the metaphors and hidden messages the film has and you can easily be missing. One of those films to watch over and over to analyze in detail each of its scenes.