• The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    It has its good moments, but I don't know if it is one of those films I would watch again. Sacha Baron Cohen never seemed funny to me, even less in this movie.

    Tiene sus buenos momentos, pero no sé si es una de esas películas que volvería a ver. Sacha Baron Cohen nunca me pareció gracioso, mucho menos en esta película.

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

    For the ones who live across the Atlantic, Eurovision doesn't say much for us. I only decided to watch this film because Rachel McAdams was in it.

    Para los que vivimos al otro lado del Atlántico, Eurovision no nos dice demasiado. Me puse a ver esta película sólo porque estaba Rachel McAdams.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    This film is just what I expected to be. It may have some scenes that don't fit very well with the plot, but I was definitely not expecting that ending. Carey Mulligan is flawless.

    Esta película cumple con todo lo que esperaba. Puede haber escenas que no cuadren del todo bien en la trama, pero definitivamente no esperaba ese desenlace. Lo de Carey Mulligan es excelente.

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★½

    I always saw Vanessa Kirby as just one more actress. Her role in The Crown was quite good but with this film her career reached a new high. The first scene is worth the entire movie. And well, it's always good to see Ellen Burstyn again.

    Siempre vi a Vanessa Kirby como una de esas actrices del montón. Su participación en The Crown fue bastante buena pero con esta película se terminó de consagrar. Toda la primera escena vale por toda la película. Y bueno, siempre es bueno volver a ver a Ellen Burstyn.

  • Mulan

    Mulan

    Far from being what the animated film was, this version leaves much to be desired. Another unnecessary live action.

    Lejos de ser lo que fue la película animada, esta versión deja mucho que desear. Otra adaptación real innecesaria.

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★

    First time I see Jennifer Lopez in a good role, although her performance still doesn't convince me. A movie with ups and downs but entertaining in the end.

    Primera vez que veo a Jennifer Lopez en un buen papel, aunque sigue sin convencerme su actuación. Una película con altibajos pero finalmente, entretenida.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

    This film is all about Viola's performance, even when she appears on screen less time than most of the other characters. Boseman is also good. Beyond this, the movie itself is pretty average.

    Esta película se la lleva la interpretación de Viola Davis, incluso apareciendo en pantalla menos tiempo que la mayoría de los personajes. Boseman también está bien. Más allá de esto, la película en sí es bastante regular.

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    Big disappointment, nothing interesting to watch here. I was waiting for a superb performance from Amy Adams and Glenn Close. Although both of them are good, none of their performances stand out.

    Gran decepción, no hay nada interesante para ver acá. Estaba esperando una interpretación excepcional por parte de Amy Adams y Glenn Close. Si bien ambas están bien, ninguna de las dos se destacó.

  • Guillermo Vilas: Settling the Score

    Guillermo Vilas: Settling the Score

    ★★★½

    The undisputed idol of Argentine tennis played in a difficult time for the sport, where the rules were not entirely clear to everyone. This documentary does not show the aspects of Guillermo's personal life, but rather of his professional career and his constant struggle - to the present day - to achieve the recognition he deserves. The ending is devastating.

    El ídolo indiscutido del tenis argentino le tocó una época difícil para el deporte, donde las reglas no estaban del…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

    I really need a second watch because I could barely understand what was going on. Some parts seemed pretty weird to me. Despite all this, I loved watching Jessie Buckley in another leading role.

    Realmente necesito verla una segunda vez porque de entrada no se entiende nada. Algunas partes me parecieron bastante bizarras. Más allá de todo, amé ver a Jessie Buckley en un rol principal.

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

    I didn't know much about Fred Rogers story, but this film was useful for people like me to get close to him. In my opinión, Matthew Rhys was the best thing about this movie.

    No sabía mucho sobre la historia de Fred Rogers, pero esta película sirvió para acercarme a él. Para mí, Matthew Rhys fue lo mejor de la película.

  • Cake

    Cake

    ★★½

    Jennifer Aniston in a role we never saw before. What a shame the story is so shallow and there are no other interesting characters.

    Jennifer Aniston en un papel que nunca antes vimos. Lástima que la historia es medio chata y los personajes que la acompañan poco interesantes.