Sort by

Matilda has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
She Said

She Said

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Edit this entry  
18
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Edit this entry  
21
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
11
Maelström

Maelström

2000
×
★★½
Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
07
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
06
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry